Giulio Douhet

Giulio Douhet (ur. 30 maja 1869 w Casercie, zm. 15 lutego 1930 w Rzymie) – włoski generał lotnictwa, twórca teorii wojny powietrznej i bombardowań strategicznych. Uczęszczał do Akademii Wojskowej w Modenie i otrzymał przydział do artylerii w 1882 r. Później ukończył studia w Instytucie Politechnicznym w Turynie, gdzie studiował inżynierię. Przydzielony do Sztabu Generalnego na początku XX wieku, Douhet opublikował wykłady na temat mechanizacji wojska. Wraz z pojawieniem się we Włoszech sterowców, a następnie samolotów, szybko zrozumiał potencjał wojskowy nowej technologii. Douhet zaczął opowiadać się za stworzeniem samodzielnych sił powietrznych.
W 1911 r. Włochy przystąpiły do wojny z Imperium Osmańskim w celu przejęcia kontroli nad Libią. Podczas tej wojny samoloty po raz pierwszy uczestniczyły w rozpoznaniu, transporcie, wykrywaniu artylerii, a także wykonywały misje bombowe. Douhet napisał raport na temat użycia lotnictwa, w którym zasugerował, że bombardowanie z dużej wysokości powinno być główną rolą samolotów. W 1912 r. Douhet objął dowództwo włoskiego batalionu lotniczego w Turynie, gdzie napisał zbiór zasad użycia samolotów w wojnie (Regole per l’uso degli aeroplani w guerra) – jeden z pierwszych podręczników doktrynalnych tego rodzaju. Douhet uznano za radykała i po incydencie, w którym nakazał budowę bombowców bez zezwolenia, został zesłany do piechoty.
Kiedy rozpoczęła się I wojna światowa, Douhet zaczął wzywać do rozpoczęcia masowej rozbudowy lotnictwa. Był zszokowany niekompetencją i nieprzygotowaniem armii. Douhet zaproponował budowę 500 bombowców, które mogły zrzucić codziennie 125 ton bomb, aby przełamać krwawy impas z Austrią. Rada została zignorowana. Douhet korespondował ze swoimi przełożonymi i urzędnikami rządowymi, krytykując prowadzenie wojny. W końcu został postawiony przed sądem wojennym i uwięziony na rok za krytykowanie włoskich dowódców wojskowych w memorandum do rządu. Douhet kontynuował pisanie o lotnictwie ze swojej celi. Został zwolniony i powrócił do służby wkrótce po katastrofalnej bitwie pod Caporetto 1917. W 1918 roku Douhet został szefem Włoskiego Centralnego Biura Aeronautycznego. W 1921 r. awansował na generała. W tym samym roku ukończył „Panowanie w powietrzu” (Il dominio dell’aria) i wkrótce zakończył służbę wojskową. Douhet zmarł w 1930 r. w Rzymie.

e-book: