Martin van Creveld

Martin van Creveld urodził się w rodzinie żydowskiej w Rotterdamie w Holandii. Jego rodzice, Leon i Margaret, byli zagorzałymi syjonistami, którym udało się uniknąć śmierci z rąk nazistów podczas II wojny światowej.

W 1950 r. jego rodzina wyemigrowała do Izraela, a Creveld dorastał w Ramat Gan. W latach 1964–1969 studiował historię na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie i uzyskał tytuł magistra. W latach 1969–71 studiował historię w London School of Economics i uzyskał doktorat.

Rozprawa doktorska Van Crevelda na temat strategii Hitlera na Bałkanach w pierwszych latach II wojny światowej została opublikowana jako książka w 1973 roku. Po ukończeniu doktoratu w 1971 roku van Creveld wrócił do Izraela i rozpoczął nauczanie na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Został profesorem w 1988 r. W 2007 r. wycofał się z nauczania na Uniwersytecie Hebrajskim i wykładał w Programie Studiów nad Bezpieczeństwem Uniwersytetu w Tel Awiwie.

Martin van Creveld jest autorem trzydziestu trzech książek na temat historii wojskowości, strategii i innych tematów, z których Dowodzenie na wojnie, Żywiąc wojnę. Logistyka od Wallensteina do Pattona, Wehrmacht kontra US Army. Porównanie siły bojowej oraz  Era lotnictwa wojskowego ukazały się nakładem Wydawnictwa Tetragon. Martin van Creveld wykładał lub wykładał w niezliczonych cywilnych i wojskowych instytutach szkolnictwa wyższego na całym świecie.

Martin van Creveld był dwukrotnie żonaty i ma troje dzieci. Mieszka w Mevaseret Zion.

 

W przeszłości w koedycji z Instytutem Wydawniczym Erica wydaliśmy następujące książki Martina van Crevelda: