Bój o Chińską Farmę 15-17 X 1973 r.

Bój o Chińską Farmę.pdf

Artykuł omawia kluczową rolę bitwy o Chińską Farmę podczas operacji przeprawowej wykonanej przez IDF 15–17 października 1973 roku. Umożliwiła ona siłom izraelskim przełamanie egipskich linii i okrążenie 3 Armii, co oznaczało, że Izrael osiągnął militarne zwycięstwo nad arabskimi przeciwnikami.
Przeprawa nie była tak łatwą i szybką operacją, jak zakładali izraelscy planiści, i trwała kilka dni. Była bardzo kosztowna dla obu stron. IDF i jego dowódcy popełnili wiele błędów i źle ocenili wolę oraz możliwości obronne egipskich sił. Wiele błędów popełniono z powodu braku zrozumienia operacyjnego poziomu wojny i niewłaściwej struktury dowodzenia. Na koniec lepsze wyszkolenie taktyczne i morale izraelskich sił, jak również dowodzenia Ariela Szarona umożliwiły zwycięstwo IDF.

Artykuł ten ukazał się w piątym tomie „Wojen i konfliktów zbrojnych po 1945 r.” będących wydawnictwem pokonferencyjnym Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Ta cyklicznie organizowana konferencja to jedno z niewielu wydarzeń naukowych w Polsce o tak wysokim poziomie merytorycznym. Możliwość prezentowania i następnie publikowania moich wystąpień w wydawnictwie pokonferencyjnym bydgoskiego muzeum zawsze było i przyjemnością i zaszczytem.

Chciałbym podziękować dyrekcji Muzeum za możliwość opublikowania mojego artykułu tutaj jak i na academia.edu.

Łukasz Przybyło

 

Zdjęcie: Izraelski Centurion forsuje Kanał Sueski po moście na kołach. Ron Ilan, Israel Goverment Photo Office